Jak radzić sobie z wiosenną alergią?

Dla alergików budząca się do życia wiosenna przyroda bywa uciążliwa. Sezonowo pylące trawy i drzewa są powodem uczuleń u osób wrażliwych. W ostatnich latach widoczny jest wydłużony okres pylenia roślin ze względu na znacznie łagodniejszą zimą. Sprawia to, że alergicy ciężej zmagają się z uczuleniowymi dolegliwościami. Alergia jest uważana za współczesną chorobę cywilizacyjną. Uznaje się, że dolegliwość ta związana jest z predyspozycjami genetycznymi oraz uwarunkowana przez determinanty środowiskowe i wysokie stężenie alergenów. Dużą rolę odgrywa także podatność organizmu na infekcje. Jakie są objawy alergii?

Alergia – wyjaśnienie terminu

Alergia to nieprawidłowa, indywidualna reakcją organizmu na czynniki, które powinny być obojętne dla zdrowia. Za ten stan odpowiadają alergeny, które występują w składnikach pokarmowych, pyłkach roślin lub kurzu. Układ immunologiczny alergika w momencie wykrycia alergenu zaczyna z nim walczyć i pojawiają się objawy i dolegliwości uczuleniowe. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje alergii: pokarmową i wziewną. W pierwszym przypadku substancje uczulające atakują układ pokarmowy, w drugim układ oddechowy. Występuje także alergia na leki, na jad oraz alergia kontaktowa. W artykule przedstawione zostaną informację dotyczące alergii sezonowej, wiosennej.

Kalendarz alergika na wiosnę

W marcu kwitnie leszczyna, olcha, topola i wierzba. Najsilniej uczula leszczyna. W kwietniu rozpoczyna kwitnąć brzoza. Jej pyłki są najczęstszą przyczyną występowania zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa. W maju rozpoczynają pylić trawy. Zaczerwienienie spojówek, nieżyt nosa i trudne do zahamowania łzawienie oraz atopowa astma oskrzelowa stają się dla alergików bardzo uciążliwe. Od maja zaczynają pylić zboża: pszenica i żyto oraz chwasty. W czerwcu rozpoczyna kwitnienie pokrzywa, rzepak i szczaw. Na ten miesiąc przypada apogeum pylenia traw.

Objawy alergii

Wiosna atakuje alergenami wziewnymi. Substancje uczulające trafiają do organizmu przez drogi oddechowe. Pojawia się: katar lub zatkany nos, kichanie, swędzenie nosa, kaszel, duszność, świszczący oddech, zapalenie spojówek i łzawienie. Objawom tym towarzyszy odczuwanie zmęczenia i znużenia. Rzadziej pojawiają się reakcje skórne lub żołądkowe.

Co robić, aby alergia sezonowa była mniej uciążliwa?

Jeśli masz podejrzenie, że jesteś uczulony na alergeny wziewne wykonaj badania i sprawdź, co cię uczula. Jeśli jesteś alergikiem przyjmuj systematycznie leki zapisane przez lekarza. Warto zapoznać się z kalendarzem pyleń i komunikatami dla alergików. Umożliwi to w porę przyjmowanie leków wziewnych i osłonowych. Można ograniczać wychodzenie z domu czy uprawianie aktywności fizycznej w czasie największego pylenia roślin. Są to godziny ranne. Powinno się w tym czasie unikać wycieczek do lasu czy wyjazdów na wieś, tam bowiem możemy spotkać się z wieloma alergenami. Warto pamiętać, że najmniejsze stężenie pyłków jest nad morzem i w górach. Te obszary powinny być preferowane podczas planowania wyjazdów wakacyjnych. W okresie największego pylenia ( rano i wieczorem) zamykaj okna. Po powrocie do domu z miejsc, gdzie jesteś narażony na działanie pyłków, umyj dokładnie twarz i weź prysznic. Można zakupić oczyszczacz powietrza, który jest wyposażony w nawilżacz i jonizator. Pamiętaj podczas spacerów o okularach, które nie tylko chronią przed słońcem, ale i przed pyłkami. Noś nakrycie głowy. Unikaj świeżo skoszonych trawników i łąk. Odżywiaj się zdrowo, dodawaj do pokarmu olej z czarnuszki, który zmniejsza symptomy alergiczne.

Powiązane artykuły

JAN BARBA – kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla każdego typu skóry

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy stanowią fundament codziennej rutyny...

Profilaktyka stomatologiczna to zdrowie całego organizmu!

Zdrowie jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu,...

Wybielanie zębów u dentysty — czym jest i ile trwa?

Wybielanie u dentysty różni się od metod domowych przede...

Porada ginekologa online: Twoja pomoc w kryzysowych sytuacjach

Dostęp do ginekologa w Polsce wciąż jest niełatwy, co...

Potrzebujesz ruchu? Zumba w Fordonie czeka na ciebie!

W dzisiejszym świecie niemal każdy z nas skarży się...