Pojezierze Drawskie. Kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

GDZIE WARTO ZAJRZEĆ NA POJEZIERZU DRAWSKIM?

Pojezierze Drawskie obfituje w miejsca warte odwiedzenia i takie, w które jak już się wdepnie, to chce się tam zostać na stałe. Być może sprawia to uroda tego mezoregionu, a może przyczyn jest dużo więcej, niż ta jedna?

W ciekawy sposób, piszą o tym regionie kraju państwo Rostkowie, na swojej stronie, na której zdają relacje z odbytych przez siebie wojaży. http://swiatwedlugrostkow.pl/skarby-pojezierza-drawskiego/

Pierwszym miejscem, które państwu polecę w tym artykule, będzie miasto powiatowe Drawsko Pomorskie. Położone jest ono w województwie zachodniopomorskim i jest rodzajem gminy miejsko-wiejskiej. Najbardziej jest znane w Polsce z tego, że znajduje się w bezpośredniej okolicy Poligonu Drawskiego, na który od czasu do czasu, zagląda sam Zwierzchnik Sił Zbrojnych, jakim jest w naszym kraju, prezydent. Co jakiś czas, o jego wizytach na Poligonie Drawskim, możemy dowiedzieć się z codziennej prasy i Internetu.

DRAWSKO POMORSKIE. DROGA KRAJOWA NUMER 20.

Drawsko Pomorskie nie jest dużą miejscowością, a liczba jego mieszkańców wynosi około 12 tysięcy osób tam zameldowanych. Za to ma bardzo ciekawą historię i łatwo się jest tam dostać, ponieważ przez miasto, przechodzi droga krajowa nr 20. Będąc w Drawsku latem, nie można narzekać na brak świeżego powietrza i wody, ponieważ przez miasto przebiega rzeka Drawa i na jego terenie znajduje się jezioro Okra.

Częściami Drawska, są:

  • Jankowo,
  • Koleśno,
  • Okrze,
  • Zdroje.

Powierzchnia miasta, wynosi około 22,33 km2.

Historia Drawska Pomorskiego, sięga VII wieku. W wieku X i XII mieszkali na tym terenie Polanie. Mieszko I, włączył Drawsko Pomorskie w obszar terytorium państwa polskiego. Władaniem na jego ziemiach, zajmowała się kasztelania kołobrzeska. W XIII wieku miasto zostało opanowane przez Brandenburgów i stało się własnością Nowej Marchii.

Pierwszą ciekawostką Drawska, jest linia kolejowa, biegnąca z Runowa. Linia ta, została położona w 1877 roku. Pociągiem z Drawska, można było dojechać, aż do samego Berlina. Bitwa o Drawsko, która odbyła się z 4 na 5 marca 1945 roku, została upamiętniona wpisem na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Niemiecka nazwa miasta – Dramburg – została zmieniona na polską w 1948 roku.

Kolejna rzecz, którą w Drawsku Pomorskim warto jest zobaczyć, są budynki kościołów, wybudowane na różnych etapach, historii miasta. Na jego terenie działają dwie parafie rzymsko-katolickie i swoją siedzibę ma dekanat diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Kościoły, które polecam państwu do zwiedzenia, to:

  1. kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego,
  2. neoromański kościół pw. św. Pawła Apostoła,
  3. dawny kościół baptystyczny przy ul. Bocznej 1.

Niedaleko Drawska Pomorskiego, znajduje się kolejna miejscowości, której nie można przeoczyć, podróżując po regionie Pojezierza Drawskiego. Jest nią Złocieniec.

ZŁOCIENIEC. GDZIE POJECHAĆ W POLSCE NA RYBY?

Położony nad dwoma rzekami, Drawą i Wąsawą, znany jest w Polsce przede wszystkim osobom, które uwielbiają wędkować i wyprawiać się na rybne wypady. Już w granicach samego Złocieńca, znajdziemy jezioro Rakowo Przednie, Rakowo Tylne, Maleszewo i Dłusko. Przez Złocieniec, podobnie jak przez Drawsko Pomorskie, również biegnie droga krajowa numer 20. Miasto jest dobrą bazą wypadową dla turystów, którzy planują odwiedzić jezioro Lubie, Siecino, Drawskie czy znajdujące się około 6 km od Złocieńca, Wąsosze. Bez problemu znajdziemy w Złocieńcu wygodny i tani nocleg, a w jego pobliżu funkcjonuje wiele serdecznie przyjmujących swych gości, gospodarstw agroturystycznych.

Powiązane artykuły

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację powietrza?

Szukasz skutecznych rozwiązań zapewniających świeże i zdrowe powietrze? Jednym...

Jak dbać o stół dębowy, by służył długie lata?

Stoły dębowe to nie tylko funkcjonalne meble, ale także...

Jakie są objawy stanu zapalnego zębów?

Objawy stanu zapalnego zębów mogą być nie tylko uciążliwe,...

Sylchem – wszystko, czego potrzebujesz do laboratorium 

Laboratoria odgrywają kluczową rolę w dziedzinie nauki, badania i...