IV Małopolski Kongres Kobiet
Kontakt do nas:
biuro@mostkobiet.org.pl
Postaramy się, w miarę możliwości, odpowiadać na każdy e-mail do nas w ciągu kilku dni.

I Małopolski Kongres KobietIV Małopolski Kongres Kobiet

PROGRAM ROBOCZY IV MAŁOPOLSKIEGO KONGRESU KOBIET

20.02.2017 r. Informacje są na bieżąco aktualizowane

Recepcja / rejestracja, szatnia czynna o godz. 9:00

 • 10:00-10:30 Występ Crazy Accordion Trio

Sesja otwierająca 10:30 – 11:45

 • Występ Crazy Accordion Trio - cd.
 • Otwarcie Kongresu, powitanie gości, przedstawienie partnerów i organizatorek
 • „Srebrny Pazur” - wręczenie wyróżnienia dla Małopolanki Roku 2016
 • Kobiety w historii Polski - wykład otwierający Prof. Anny Siwik, Prorektor AGH
 • Krakowski Szlak Kobiet. Moc krakowskich emancypantek. Krakowskie emancypantki mają ogromne zasługi na polu walki o prawa polityczne i pracownicze oraz prawo do edukacji dla kobiet. Z ich dorobku i mocy możemy czerpać współcześnie. Poznajmy herstorię krakowskich działaczek i ich walki o równość. Prelekcja ilustrowana przeźroczami przygotowana przez Ewę Furgał z Fundacji Przestrzeń Kobiet
 • Krótka informacja o programie

PANELE – WARSZTATY 12 – 17:00 równolegle w 4 salach

 • Czym oddychamy w Małopolsce. W panelu udział weźmie prof. Piotr Kleczkowski (AGH), pan Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego, przedstawiciel władz Miasta Krakowa i Dr hab. med. Ewa Konduracka - kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, która stara się łączyć wiedzę kardiologiczną z innymi dziedzinami medycyny   jak np. diabetologia, onkologia, interesuje się też wpływem skażenia środowiska na zdrowie. Panel prowadzi Sylwia Salwińska.
  Dzięki partnerstwu Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II Zorganizujemy gabinet, w którym uczestniczki będą mogły poddać się badaniom EKG.
 • Profilaktyka to podstawa. O dietetyce, kobiecym sercu, depresjach u osób starszych, nowotworzach jelita grubego i kolonoskopii mówić będą: Prof. Jadwiga Nessler, Prof. Dominika Dudek, Dr Krzysztof Bucki. Moderatorka Sylwia Salwińska.
 • Jak dyskutować, aby się nie kłócić. Jak mówić, aby nas słuchano i jak słuchać innych. Panel poświęcony skutecznej komunikacji publicznej, przygotowany przy udziale wykładowców z Wydz. Humanistycznego AGH. Udział wezmą: Profesor dr hab. Bogusław Skowronek (Instytut Filologii Polskiej, Uniwersytet Pedagogiczny), Komunikowanie się kobiet, komunikowanie się mężczyzn – od podobieństwa do różnicy. Dr Anna Olszewska (Wydział Humanistyczny, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Polki dwudziestolecia: kultura i obrazy kobiecości. Profesor dr hab. Magdalena Lisowska Magdziarz (Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Jagielloński), Wizerunki kobiet i mężczyzn w dyskursach medialnych. Mgr Zyta Machnicka (Employer Branding /Wydział Humanistyczny, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Lightness), Kobieta na rynku pracy. Jak budować silną markę osobistą. Moderacja: dr Dorota Żuchowska Skiba (WH AGH), dr Katarzyna Leszczyńska (WH AGH). Opiekunka panelu Joanna Kongstad
 • Moc słowa: umieć rozmawiać. Panel poświęcony komunikacji interpersonalnej, przygotowany przy udziale psychologów i specjalistów od komunikacji bez przemocy.Celem panelu będzie próba odpowiedzi na pytania: Na czym polega moc słów? Na czym polega skuteczna komunikacja, która przynosi obu stronom relacji radość i satysfakcję? Dlaczego tak łatwo, pomimo dobrych intencji, zdarzają się nam nieporozumienia i kłótnie? Jak budować porozumienie, kiedy brak nas w gotowości otwarcia się na drugą stronę? W panelu udział wezmą: Anna Han,Ewa Nieć, Joanna Nowicka, Aneta Ryfczyńska. Prowadzenie Agnieszka Barańska, opiekunka panelu Natalia Dragosz
 • Cyfrowy szklany sufit - czego nie wiesz o ograniczeniach w karierze kobiet i ile nas kosztuje ta niewiedza? Dr Piotr Prokopowicz, socjolog z UJ, omówi wyzwania jakim muszą stawiać czoła kobiety w procesach rekrutacji i selekcji oraz dlaczego nierówności w rozwoju kariery zawodowej kobiet i mężczyzn nam się nie opłacają. Dr Joanna Pyrkosz-Pacyna, psycholog z AGH, wyjaśni dlaczego właściwie tak mało kobiet zajmuje się naukami ścisłymi oraz dlaczego warto to zmienić. Dr Monika Aksamit-Koperska, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, postara się poszukać odpowiedzi na pytanie: czy w świecie nauki kobieta kobiecie jest wrogiem? Opiekunka panelu Joanna Kongstad
 • Jak skutecznie promować uczestnictwo kobiet w polityce
  Udział wezmą: Katarzyna Zielińska, socjolożka UJ, Anna Szybist, radna krakowska, Monika Rosa, posłanka. Panel prowadzi Nina Gabryś.
 • Naprotechnologia i in vitro - leczenie niepłodności, wspomaganie rozrodczości. Panel prowadzi bioetyk dr Małgorzata Jantos
 • Moc jest w nich. O kobietach i mężczyznach z niepełnosprawnymi dziećmi. Panel z udziałem prof. Barbary Gąciarz, Pełnomocnika Rektora AGH ds. Osób Niepełnosprawnych. Udział wezmą: Anna Kotulska-Basiura - matka chłopca, która korzysta z pomocy i wsparcia Maltańskiego Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom; Maciej Juruś i Michał Kosowicz - ojcowie na medal. Fundacja "Józef". Wydali kalendarz ze zdjęciami ojców z ciężko chorymi dziećmi w celu zdobycia funduszy na ich rehabilitację. Alina Perzanowska - Wspólnota Nadziei - Farma Życia, Więckowice to ośrodek pobytu stałego, pracy, terapii aktywizacji zawodowej dla dorosłych osób ze spektrum zaburzeń autystycznych; Jolanta Otałęga - prezes Stowarzyszenia "Effata" Małgorzata Górecka - terapeutka pracująca z rodzicami. Panel poprowadzi Małgorzata Kubik, opiekunka panelu Grażyna Smarzewska
 • Moc młodości. Jak ją w sobie odkryć i zachować na długo. Panel z udziałem wybitnej tancerki Krystyny Mazurówny prowadzi Małgorzata Bednarczyk.
 • Alimenty, rodzicielstwo i odpowiedzialność. Milion dzieci w Polsce nie otrzymuje zasądzonych prawomocnymi wyrokami alimentów. Dlaczego tak się dzieje? Jak egzekwować zobowiązania wobec dzieci? O zmianach prawnych i systemowych które są niezbędne do skutecznego zabezpieczenia potrzeb dzieci. Panel prowadzi Katarzyna Stadnik, Stowarzyszenie Dla Naszych Dzieci.
 • Kreatorki, autorki, badaczki - Panel dyskusyjny, podczas którego stawiane będą pytania dotykające znaczenia kobiecości w szeroko rozumianym procesie twórczym i zawodowym. W jaki sposób kobiecość wpływa na proces kreacji dzieła artystycznego, literackiego, naukowego i ogólnie - zawodowego? Kiedy pierwiastek kobiecy nadaje pracy artystycznej, pisarskiej, naukowej, zawodowej - rysu wyjątkowego? Na czym ta wyjątkowość polega? Na jakie obszary uwrażliwia kobiecość w procesie twórczym, a na jakie w pracy zawodowej? Co utrudnia? Dyskusja z elementami prezentacji twórczości artystycznej, literackiej, naukowej oraz doświadczenia zawodowego zaproszonych Gości. Zaproszenie do panelu przyjęły kobiety wyjątkowe, które realizują się równocześnie w wielu obszarach życia zawodowego, prywatnego, artystycznego, naukowego: lek. med. Małgorzata Radwan-Ballada (Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia Sejmiku Małopolskiego), prof. dr hab. Anna Nasiłowska (IBL PAN), dr hab. Beata Bigaj-Zwonek (Akademia Ignatianum w Krakowie), dr hab. Małgorzata Abassy (UJ), Dorota Ślęzak (artystka Piwnicy pod Baranami). Prowadzenie dr Bogusława Bodzioch-Bryła (Akademia Ignatianum w Krakowie)
 • Kobieta w nowej ojczyźnie zawsze da radę! spotkanie z ciekawymi kobietami, które zafascynowane Polską - postanowiły tu zostać, albo po wielu latach na emigracji, powróciły. Jak zadomowiły się w nowej ojczyźnie? Opiekunki panelu: Gosia Kubik, Ola Michta
 • Kobieta Asertywna wykład motywujący: Studio Rozwoju Kompetencji - Anna Łyżwa i Coaching – Sylwia Krysa
 • Nasze emerytury – z udziałem eksperta dra Łukasza Wacławika, Wydział Zarządzania AGH
 • MŁODA POL(S)KA. Portrety. Prowadzenie Tomasz Janowski

Zamykająca kongres część artystyczna ok. 17:00

 • "Portki" po góralsku - przedstawienie przygotowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Gorce-Pieniny"
 • Międzypokoleniowy pokaz mody – przy współpracy Krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU

Wydarzenia towarzyszące w innych dniach:

 • Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa bezpłatne dla uczestników IV MKK w dniach 5,7 i 8.03
 • ONNA - piękno, siła, ekstaza. Zwiedzanie wystawy w Muzeum Narodowym bezpłatne dla uczestników IV MKK w dniach 7 - 10 marca 2017 r.
 • ONNA - piękno, siła, ekstaza. Zwiedzanie z oprowadzaniem (zapisy) - 7 marca godz. 12.00; Beata Romanowicz, kustosz Działu Sztuka Dalekiego Wschodu i kurator wystawy.
 • Pejzaże kobiece – wystawa prac Aliny Brzozowskiej, Klub Kazimierz ul. Krakowska 13. Czynna od 9 do 22 marca, wstep bezpłatny.
 • Śladami emancypantek krakowskich – 25 marca wycieczka prowadzona przez Ewę Furgał z fundacji Przestrzeń Kobiet. Zapisy podczas kongresu.
 • Na Kazimierz „Tajemniczy i zmienny jak kobieta” zaprasza 26 matrca Grupa Aktywni. Zapisy podczas Kongresu.
 • Podziemia Rynku – „MATKA, ŻONA I WIEDŹMA - kobieta średniowiecza” (wstęp 19 zł) Grupa Aktywni. Zapisy podczas Kongresu.
 • Pokaz filmu "Założę czerwone spodnie" stowarzyszenia Waga

O Kongresie

Małopolski Kongres Kobiet jest największym, adresowanym do kobiet, niekomercyjnym i apolitycznym i wydarzeniem w Polsce południowej, organizowanym od 2014 r. w Krakowie, stolicy regionu. Intencją organizatorek jest, aby był on wydarzeniem skupiającym aktywne mieszkanki Małopolski, promującym lokalne liderki, artystki i profesjonalistki wszelkich dziedzin. Staramy się, aby MKK proponował tematy ciekawe, inspirujące i ważne dla kobiet, był okazją do wymiany doświadczeń, prezentacji osób i stowarzyszeń działających w Małopolsce na rzecz kobiet. Dwa pierwsze kongresy, których partnerami merytorycznymi były wiodące krakowskie uczelnie, gromadziły ponad tysiąc uczestniczek (i uczestników), a ich organizacja i program oceniane były bardzo wysoko także przez naszych gości, zewnętrzych obserwatorów i przedstawicieli mediów.

Zapraszamy na IV Małopolski Kongres Kobiet!

Uczestnictwo w Kongresie jest bezpłatne. Prosimy o rozważenie możliwości wsparcia jego realizacji poprzez przekazanie darowizny na konto organizatora Stowarzyszenia Most Kobiet z siedzibą w Krakowie, ul. Papiernicza 2 na cele statutowe. Nr konta: Bank Millennium 24 1160 2202 0000 0002 4693 3466.

Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!

Matronat

Stowarzyszenie Kongres Kobiet - Warszawa

Patronat honorowy

Jacek Krupa
Marszałek Województwa Małopolskiego

Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa


JM Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Staszica w Krakowie

Partnerzy

Wydział Humanistyczny, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Staszica w Krakowie

DoubleTree by Hilton Krakow Hotel & Convention Center

Krakowskie Szkoły Artystyczne

Szpital Jana Pawła II

Sponsorzy

FARMONA

SKOPIA Centrum Medyczne

Współpracują z nami

Studio Reklamy AEM Paul Huppert

Real Escape w Krakowie

S'ART Production

Studio Rozwoju Kompetencji

Patronat medialny

TVP Krakow

Radio Krakow

Miasto Kobiet

WHY!STORY

Głos Seniora

  5 marca 2017 r., Małopolski Kongres Kobiet. Design aem